NEDEN İPEK?

NEDEN İPEK?

Ülkemizde ipek böcekciliği çok eski tarihlere dayanmaktadır. Çin imparatorluğundan kadınların saçlarının içine saklanarak getirilmiş olan kozalarla üretimine geçilmiş olan ipek tarihimiz kadar eskidir. Günümüzde gelişen teknolojilerle önemini kaybeden ipek böcekciliği yitirmekte olduğumuz değerler kapsamında devlet desteğiyle ayakta durmaktadır.

Firma olarak ipeğe ve ipek böcekciliğine katma değer yaratabilmek için çıktığımız yolda gelecek nesiller için daha doğal, sağlıklı tüketim ürünleri ve temiz bir dünya bırakmayı kendimize görev edindik.
İpek, tekstil de hatta günümüzde en çok halı üretiminde kullanılmakta ve en değerli kısmını oluşturan serisin tabakası üretim sırasında atık materyal olarak heba olmaktadır.

Oysa ki doğal keratin olan ipeğin dış tabakası Serisin keratin yapıyı koruyucu ve besleyici destek sağlamaktadır. Çinli bayanların bunun bilinciyle yaygın olarak kullandığı İpek kozaları, beyaz ve pürüzsüz ciltlerinin sırrını açıklamaktadır.

HASSAS CİLTLERDE İPEK PROTEİNİ

Günümüzde pekçok kişinin sorunu cildinin alerjik olmasıdır. İpek proteinli ürünlerin bu açıdan güvenli olup olmadığı değerlendirilecek olursak ipek, insan derisine en yakın biyolojik yapısıyla hipoalerjik ürünler sınıfında yer alır.

Herhangi bir ürünü denerken ilk uygulamada ciltte hafif bir kızarıklık , karıncalanma ve kaşınma reaksiyonu oluşabilr. Çok kuru açık ve ince ten yapısında sıklıkla rastlanılan bu durum hassasiyet olarak nitelendirilir. Alerjik reaksiyon ise vezikül oluşumu, şişme, kuvvetli kaşıntı ve sızıntıyla karakterize klinik göstergeleri vardır. Bir alerjene karşı gelişen immun yanıt neticesinde şekillenir

İpek özellikle alerjen ve hassas cilt yapısına sahip kişilere önerilen bir malzemedir. Kozmetik ürünlerde kullanımında bu yönüyle yapılan değerlendirme çalışmalarının sonucunda güvenli bulunmuştur.
Deterjan, sabun gibi aşındırıcı kimyasallar, korunmasız ultraviyole ışınlar, aşırı su kaybı ve stres gibi durumlar ciltte deri üzerinden gerçekleşen su kaybını artırır. Bu durum cildin bariyer yapısını bozarak savunmasız bırakır.

İpek proteinleri keratin dokuya eğilim gösterirler. Kendi de bir keratin yapı olan aminoasit bileşikleri korneositlerin üzerini kapatarak hidrofilik yapısıyla bütünlüğü sağlar.
Başlangıçta bu tarz hassasiyet gelişmiş ciltlerde düzenli nemlendirme suretiyle bariyer yapıyı güçlendirerek sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.